Kamil Barański - strona oficjalna; fot. Marcin Miłek

Kamil Barański

Muzyk, producent muzyczny, aranżer, kompozytor

Facebook Instagram YouTube Soundcloud Polish Music Keyboards Fiverr Spotify GitHub

Sustain i Foot switch w Motifie XS/XF

Czy pedał Roland DP8 lub DP10 będzie działał jako half-dumper w Motifie XS/XF?

Na Motifie XS sprawdzone. Nie będzie działać jako half damper. Po przełączeniu na "switch" będzie działał w gniazdach Sustain i Assignable (wysyłając generalnie tylko 0 i 127, więc bez halfdumpera). Po przełączeniu na "continuous" będzie działał w gniazdach foot controller 1 i 2, ale nie da się zmusić Motifa, żeby Foot controller działał jako Sustain. W Voice'ach jest to na stronie Utility->Voice->Control. W Performance'ach na Edit->Common->Ctrl Asgn. Jeśli tu zmienię np. FC1 z 11 na 64, powinien działać jako sustain i poprawnie wysyła ten kontroler przez MIDI, ale przy takim ustawieniu żaden sustain nie przedłuża dźwięku, nawet wysyłany z MIDI (hm?).

Co ciekawe - jeżeli zmienię Foot switch z 088 na 064, to oba switche działają jako sustainy, więc sądzę, że ktoś nie przemyślał dobrze tego okienka. W ogóle instrukcja (angielskojęzyczna "Data List", str. 53) uważa, że Motif XS może wysyłać i odbierać Sustain tylko w wartościach 0 i 127... (Ta, jasne :> .)

Inne ciekawostki, jakie można zrobić w tym okienku, zwłaszcza z Foot switchem:

  • wartość 98 to Program Change Inc, więc w ten sposób możemy footswitchem zmieniać barwę na następną.
  • wartość 100 to Octave Reset, teoretycznie może się przydać jeśli brakuje nam klawiatury i chcemy intro zagrać np. powyżej C7?
  • wartość 97 to play/stop (hm, nie działa?)
  • wartość 96 to włącz/wyłącz arpeggiator
  • wartość 86 i 87 to Assignable Function 1 i 2, a jeśli już zajmowaliście się bardziej edycją barw, to pewnie wiecie, że po naciśnięciu AF1/AF2 mogą grać zupełnie inne soundy. Taka sytuacja ma miejsce np. w barwie "Big Brass AF1&2" (PRE4G09). W ten sposób można sobie dorzucić (albo zmienić) barwy/sample/etc., które będą się odzywały TYLKO jeśli naciśniemy pedał, ale (w przeciwieństwie do używania suwaków Volume 1-8) wybrzmią do końca!
do góry!