Biografia
Kamil Barański – producent muzyczny, kompozytor, aranżer, pianista, klawiszowiec, realizator dźwięku.
Członek zespołu Śrubki
Michała Jurkiewicza. Kierownik muzyczny zespołu Nataszy Urbańskiej. Współpracuje z Tarkowski Orkiestra, Orkiestrą Nikoli Kołodziejczyka, Orkiestrą Daniela Nosewicza oraz Narodową Orkiestrą Dętą. Regularnie udziela się również w innych projektach.
Podejmuje działalność dydaktyczną – prowadził zajęcia na Wydziale Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach, Akademii Teatralnej w Warszawie oraz warsztatach muzycznych w całej Polsce. Współtworzy Ogólnopolskie Warsztaty Muzyczne PoluZONE.
Współwłaściciel Łukowa Studio. Pasjonat vintage'owych instrumentów – organów Hammonda, pianin Rhodesa i Wurlitzera, fortepianów Yamaha CP-70/80 i innych. Współtwórca grupy facebookowej Polish Music Keyboards.
Bio
Ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Katowicach w klasie fortepianu oraz studia (instrumentalistykę jazzową) na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Od 2004 członek zespołu Są Gorsi (muzyka do tekstów Jana Twardowskiego).
W latach 2005-2008 członek grupy Pilichowski Band (m.in. koncert w Muzycznym Studiu Trójki im. Agnieszki Osieckiej transmitowany przez Polskie Radio Program III). W roku 2008 brał udział w nagraniu pierwszej w Polsce jazz-rockowej koncertowej płyty DVD – Electric Live at Art.Bem
. Występował również z grupą ΠR2, oraz zespołem Squad Marka Raduli.
W roku 2007 wystąpił z Rafałem Nosalem w konkursie Debiuty na XLIV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 2007-2010 kierownik muzyczny zespołu Mollęda.
W latach 2007-2011 pracował ze studentami wokalistyki w Instytucie Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej. W latach 2007-2008 był kierownikiem muzycznym projektu Fajfy z jazzem
– cyklu koncertów rejestrowanych przez TVP Katowice i retransmitowanych na antenie stacji. W latach 2008-2009 akompaniował wokalistom w Studiu Wokalnym im. J. Wasowskiego przy Ośrodku Kultury Ochoty w Warszawie. W latach 2010-2012 pracował z wokalistami w Studiu Wokalistyki Estradowej (SWE) w Katowicach. Akompaniator i wykładowca na warsztatach muzycznych w Jaworkach, Bolesławcu, Końskich, Knurowie, Grodkowie, Raciborzu, Rybniku, Kargowej, Gliwicach, Krakowie, Terespolu, Opolu, Warszawie, Płocku, Ropczycach, Lubawie, Jaworznie (PoluZONE). W latach 2015-2018 akompaniator Akademii Teatralnej w Warszawie.
W roku 2009 był kierownikiem muzycznym benefisu Sławomira Idziaka transmitowanego w TV. W tym samym roku wystąpił m.in. z Thomasem Langiem na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Perkusyjnym w Opolu (wraz z Wojtkiem Pilichowskim i Markiem Raduli) oraz z Marcinem Nowakowskim na koncercie z okazji wręczenia złotej płyty Marcinowi za album Better Days
(z udziałem m.in. Piotra Żaczka i Roberta Lutego). Od 2009 członek zespołu Indigo Magdy Steczkowskiej.
Również w 2009 rozpoczyna współpracę z Michałem Jurkiewiczem od premierowego koncertu projektu Śrubki
(z udziałem m.in. Kuby Badacha, Doroty Miśkiewicz i Grzegorza Turnaua). Ta współpraca później przekłada się na dziesiątki nagrań, pomysłów, płyt, koncertów i spektakli: Brzydkie Kaczątko
, Bajka o jazzie
, W Królestwie Muzyki
, Pan Śrubka i Orkiestra Taneczna
, Psalmy miłości i nadziei
, Na tęgi mróz…
to tylko kilka z pobocznych. W projektach tych współpracuje m.in. ze Zbigniewem Wodeckim, Grzegorzem Turnauem, Dorotą Miśkiewicz, Kubą Badachem, Andrzejem Lampertem, Joanną Kołaczkowską, Arturem Andrusem, Golec uOrkiestrą, Piotrem Rubikiem i wieloma krajowymi orkiestrami.
W roku 2010 wystąpił m.in. z Felicjanem Andrzejczakiem, a także z Moniką Urlik i Mateuszem Krautwurstem na koncercie Vena Festival. W latach 2010-2011 występuje z Joanną Słowińską (z gościnnym udziałem Macieja Miecznikowskiego i Przemysława Brannego).
W roku 2010 podejmuje koncertową i studyjną współpracę z Mateuszem Krautwurstem, która daje również efekty w postaci wielu nagrań dla innych wykonawców.
Wyprodukował wydaną w 2011 płytę Renaty Danel Silna
, która jest pierwszą w Polsce płytą habilitacyjną z piosenki. W czerwcu 2011 wystąpił z Grzegorzem Turnauem, a w lipcu 2011 z Marcinem Nowakowskim na białostockim festiwalu Pozytywne Wibracje (supportując Seala). W roku 2011 współpracuje z zespołem The Pimps akompaniując Łonie i Webberowi, z którymi wystąpił m.in. na festiwalu Coke Live Music Festival (supportując Kanyego Westa).
W latach 2011-2022 członek zespołu Maryli Rodowicz, z którą zagrał przeszło 300 koncertów, festiwali czy występów telewizyjnych, odwiedzając większość miast i sal koncertowych w Polsce, a także Stany Zjednoczone, Kanadę, Wielką Brytanię, Irlandię, Szwecję, Litwę i Ukrainę. Przy tej okazji, występował m.in. z takimi artystami jak: Kasia Nosowska, Doda, Andrzej Krzywy, Grzegorz Skawiński, Sławek Uniatowski, Marcin Wyrostek, Cleo, Pectus, Ewa Farna, Golec uOrkiestra, Kasia Popowska, Borys Szyc, Margaret, Helena Vondráčková, Piotr Cugowski. Wydana w 2017 płyta Ach Świecie
uzyskała status Złotej Płyty.
W latach 2012-2017 współtworzy projekty Mikołaja Blajdy oraz Filharmonia Futura: Michael Jackson Symfonicznie
, Whitney Houston Symfonicznie
oraz Symphonica
.
W latach 2014-2018 kieruje projektem Marzeny Ugornej: Blues Symfonicznie
.
Współtwórca (od 2014) grupy facebookowej Polish Music Keyboards skupiającej tysiące polskich pianistów i klawiszowców. Od początku współtworzy muzykuj.com, pierwszy w Polsce portal poświęcony w całości instrumentom klawiszowym.
W 2015 wyprodukował płytę Martyny Zaniewskiej Sen
ze swoimi kompozycjami i współkompozycjami. Na płycie wystąpili m.in.: Łukasz Golec, Robert Luty i Kamil Bijoś.
W 2015 wspomaga powstawanie Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych PoluZONE w Jaworznie z zespołem Poluzjanci, następnie współprowadzi te warsztaty w następnych edycjach, a w 2023 pomaga w ich przeniesieniu na Wydział Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach.
Od 2016 w różnych sytuacjach współpracuje z Nickiem Sincklerem (współprodukcja płyty 11x11
, Tribute to Michael Jackson
, Ogrody Muzyczne: USA
), w latach 2021-2025 w głównym składzie Nicka (projekty: Nick & Friends
, Battle of the Hits
, album koncertowy Groove Vibez' & Funky Delight
; występy z takimi gośćmi jak Natalia Kukulska, Alicja Szemplińska, Ania Karwan, Kasia Dereń, Kasia Wilk, Maria Sadowska, Reni Jusis, Bovska, Tomson i Baron (Afromental), Bartek Królik, Andrzej Piaseczny, Marcin Sójka, Kuba Szmajkowski i inni).
Od 2017 roku członek zespołu, a od 2018 kierownik muzyczny zespołu Nataszy Urbańskiej.
W roku 2019 wspólnie z Tomaszem Mądzielewskim zakłada Łukowa Studio.
W latach 2019-2024 kierownik muzyczny Niebieskiego Koncertu
Joanny Kondrat przeciwko przemocy. W październiku 2021 zostaje zarejestrowany koncert w Studio Mąka, a w marcu 2022 powstaje Niebieska Płyta
, z której dochód przeznaczony jest na wsparcie jednostek obrony terytorialnej na Ukrainie (podczas inwazji Rosji na Ukrainę).
W grudniu 2020 bierze udział – zarówno jako muzyk, jak i aranżer – w dwóch świątecznych koncertach telewizyjnych z Tarkowski Orkiestra. Przy tej okazji tworzy aranżacje m.in. dla Andrzeja Piasecznego, Natalii Szroeder, Patrycji Markowskiej, Artura Gadowskiego, Ani Rusowicz, Ewy Farnej, Janusza Radka, Ralpha Kamińskiego, Ani Karwan, Kasi Lins, Michała Szpaka czy grupy Kwiat Jabłoni.
W 2021 jest autorem projektu Maryla lirycznie
, który realizuje wraz z Joanną Kondrat. Projekt przedstawia zupełnie inne spojrzenie na utwory z repertuaru Maryli Rodowicz.
Również w 2022 dołącza do projektu Mickiewicz/Zalewska: Ballady i romanse
Marty Zalewskiej, z którym dają koncerty w Wilnie oraz Warszawie.
W latach 2021-2023 wraz z Orkiestrą Daniela Nosewicza i Nikoli Kołodziejczyka akompaniuje artystom na Top of the Top Sopot Festival
.
W 2023 pisze własne aranżacje na Top of the Top Sopot Festival
dla Kayah i Kuby Badacha.
W roku 2023 wspiera koncerty Narodowej Orkiestry Dętej (kierownictwo muzyczne, aranżacje m.in. dla Natalii Kukulskiej).
Od roku 2023 producent, kierownik muzyczny i muzyk Ani Karolskiej. Produkcja płyty W drodze
.
Występy
Jako muzyk sesyjny, a także w charakterze zastępcy, wspierał takich artystów i projekty jak: Grzegorz Turnau, Kayah Transoriental Orchestra, Urszula Dudziak, LemON, Ryszard Rynkowski, Andrzej Piaseczny, Mrozu, Kasia Cerekwicka, Sound'n'Grace, Andrzej i Maja Sikorowscy, Chemia, Mikromusic, Monika Kuszyńska, Anna Karwan, Marika, Margaret, Tarkowski Orkiestra, Londonbeat, Hania Stach, Monika Urlik, Buslav, Olek Klepacz, Andrzej Cierniewski, Ich Troje, Rafał Nosal i Bohema, The Positive, Chorzy na Odrę, Girls on Fire, Sienna Gospel Choir, Chłopacy, Funkalots i inne. Współpracował ponadto z takimi muzykami jak m.in.: Felicjan Andrzejczak, Kuba Badach, Adam Bałdych, Sławomir Berny, Przemysław Branny, Leszek Cichoński, Piotr Cugowski, Renata Danel, Jacek Dewódzki, Jerzy Filar, Funky Filon, Peter Francis, Michał Grott, Kayah, Joanna Kondrat, Kasia Kowalska, Jacek Królik, Thomas Lang, Robert Luty, Tomasz Łosowski, Przemek Maciołek, Maciej Miecznikowski, Krzysztof Misiak, Dorota Miśkiewicz, Jan Młynarski, Kuba Molęda, Maciej Molęda, Krzysztof Napiórkowski, Marcin Nowakowski, Wojtek Olszak, Małgorzata Ostrowska, Marek Piekarczyk, Wojtek Pilichowski, Grzech Piotrowski, Krystyna Prońko, Paulina Przybysz, Marek Raduli, Jnr Robinson, Anna Serafińska, Joanna Słowińska, Marcelina, Damian Ukeje, Zbigniew Wodecki, Marcin Wyrostek, Piotr Żaczek.
Akompaniował lub grał w sekcji akompaniującej w dwóch edycjach programu X Factor, dwóch edycjach The Voice of Poland, oraz ostatniej (XI) edycji Must Be The Music. Aranżował lub współaranżował utwory wykonywane w The Voice of Poland, Mam Talent, konkursie Debiutów Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu i innych. Pisał aranżacje zarówno dla małych, jak i dużych składów (np. Kukla Band, Tarkowski Orkiestra, Orkiestra Grzegorza Urbana, Śrubki). Występował w programach Świat się kręci, Jaka to melodia, Kulturalni.pl, Dzień dobry TVN, Pytanie na śniadanie, Kawa czy herbata, Poziom 2.0, Lubię to!, Superstarcie, Wielki test wiedzy ekonomicznej, Ugotowani, Halo Polonia i wielu innych. Brał udział w licznych koncertach Lata z Radiem, koncertach telewizyjnych (Sabat Czarownic, koncerty świąteczne, koncerty sylwestrowe), konkursach i festiwalach (Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, Top of the Top Sopot Festival, Sopot TOPtrendy Festiwal/Polsat SuperHit Festival, Festiwal Piosenki Rosyjskiej w Zielonej Górze, Silesia Gospel Festival, Festiwal Piosenki Autorskiej i Muzyki Świata transVOCALE w Słubicach, Hit Hit Hurra). Kilkakrotnie występował w transmitowanych i retransmitowanych koncertach w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie (m.in. Pilichowski Band, Maryla Rodowicz, Pendofsky, Hush Cookie, Mateusz Krautwurst, Śrubki: Na tęgi mróz…). Brał udział w projektach Michael Jackson Symfonicznie
oraz Whitney Houston Symfonicznie
, jak i projektach Filharmonii Futura (Symphonica
, Tryptyk Ormiański
). Współpracował z teatrami Roma (akcja Polscy Artyści Dzieciom Gruzji
) i Rampa (Rapsodia z Demonem
z muzyką grupy Queen, Kobiety na skraju załamania nerwowego
).
Poza Polską występował również w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Francji, Szwecji, we Włoszech, na Słowacji, w Rosji, na Litwie i Ukrainie. Odbył również kwartalny kontrakt w zespole (tzw. showband
) na statku wycieczkowym płynącym z San Diego (USA) do Wenecji (Ameryka Południowa, Afryka, Europa).
Nagrody
- Laureat głównej nagrody VII Konkursu Pianistów Muzyki Rozrywkowej (2012) organizowanego przez Stowarzyszenie Muzyków Rozrywkowych w Polsce.
- Laureat głównej nagrody 6. Konkursu Kompozytorskiego na Piosenkę Dziecięcą i Młodzieżową Konin 2016 (wraz z Mateuszem Krautwurstem za kompozycję
Mamy siebie
). - Laureat nagrody dla akompaniatora na 14. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2010.
- Laureat nagrody dla akompaniatora na V Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej Olesno 2004.
- Laureat II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Solfeżowego w Bielsku Białej (2001).
Laureat wielu nagród jako aranżer, członek zespołu lub akompaniator innych wykonawców, m.in.:
- Nagroda Główna na 42. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie 2006 (Radek Michalik),
- I miejsce na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Poetyckiej w Oleśnie 2007 (Radek Michalik),
- Serce srebrne (II miejsce) oraz Nagrodę Estrady Polskiej w Opolu w Konkursie na interpretację piosenek Marka Grechuty Kraków 2008 (Joanna Kondrat),
- Nagroda im. Anny Jantar (Karolinka) – główna nagroda konkursu SuperDebiutów 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (Joanna Kondrat),
- I miejsce na IV Ogólnopolskim Konkursie Piosenki
AL LEGRO. Tribute to Szpilman
w Sosnowcu 2014 (Małgorzata Nakonieczna), - Nagroda Główna w konkursie Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok (Anna Karolska),
- Nagroda Słuchaczy w konkursie Niebieski Mikrofon Polskiego Radia Białystok (Anna Karolska).